LEGO (483)

Klocki Lego

Klocków Lego nikomu przedstawiać nie trzeba – najlepszą ich wizytówką niech będzie fakt, że co sekundę sprzedaje się średnio 7 zestawów, naszą planetę zamieszkuje już 5 miliardów charakterystycznych ludzików, a marka Lego pokonała Ferrari i zajęła pierwsze miejsce w kategorii najbardziej wpływowych brandów świata. Z czego wynika ta niezwykła popularność? Lego po prostu nie mają sobie równych pod względem jakości wykonania, trwałości i uniwersalności. Bawią się nimi dwuletnie maluchy i osoby, które już dawno przekroczyły osiemnastkę, a kolekcje duńskich klocków przechowuje się w wielu domach jak najcenniejszy skarb, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Krótka historia najsłynniejszych klocków świata

Historia klocków Lego sięga początku lat 30. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie duński stolarz Ole Kirk Christiansen założył firmę produkującą zabawki i nazwał ją Lego, skracając słowa „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. Pierwsze klocki, przypominające te produkowane dzisiaj, powstały jednak dopiero po wojnie, w 1949 roku. Udoskonalony sposób łączenia firma opatentowała pod koniec lat 50. – co ciekawe, gdy po 50 latach patent wygasł, okazało się, że konkurencja nie jest w stanie dorównać oryginalnym klockom produkowanym w myśl motta „nawet najlepsze nie jest dość dobre”.

Duński producent nie spoczął jednak na laurach, cały czas udoskonalając klocki i wprowadzając w życie nowe pomysły:

 • w 1968 r. otwarto pierwszy Legoland w Billund, rodzinnej wiosce założyciela firmy;
 • w 1969 r. na rynek weszły klocki Lego Duplo przeznaczone dla małych dzieci;
 • w 1978 r. wyprodukowano pierwsze ludziki z ruchomymi kończynami;
 • w 1995 r. powstała pierwsza gra wideo Lego Fun to Build;
 • w 2010 r. premierę miał pierwszy film animowany na licencji Lego.

Lego dla małych i dużych, czyli znajdź zestaw idealny

Choć Lego zaczynało jako firma wytwarzająca zabawki dla dzieci, słynnymi klockami bawią się dzisiaj wszyscy. Wybierając zestaw, najlepiej kierować się oznaczeniami wiekowymi umieszczonymi na opakowaniu, a także zainteresowaniami osoby, dla której przeznaczone są klocki. Mnogość serii sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie bez przyczyny klocki Lego uważane są za świetny pomysł na prezent! Od niedawna firma wypuszcza również skomplikowane zestawy przeznaczone dla dorosłych, składające się z nawet kilku tysięcy elementów i nawiązujące do kultowych budynków, filmów czy dzieł sztuki.

Jak zabawa klockami wpływa na rozwój dzieci?

Układanie klocków to nie tylko pasjonująca zabawa – budowanie domków, torów czy bajkowych scenerii bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, pomagając mu rozwijać:

 • kreatywność i wyobraźnię przestrzenną,
 • koordynację wzrokowo-ruchową,
 • zdolności manualne,
 • spostrzegawczość,
 • logiczne myślenie,
 • koncentrację.

Lego a korzyści dla psychiki

Klocki Lego – o czym nie każdy wie – wspierają również rozwój inteligencji emocjonalnej, ucząc wyznaczania sobie celów i ich osiągania. Ułatwiają wyrażanie uczuć i emocji, a wspólne budowanie wymaga przedstawiania swoich pomysłów, negocjacji i poszukiwania kompromisów. Stworzenie niepowtarzalnej konstrukcji lub odtworzenie zestawu zgodnie z instrukcją jest dla dzieci źródłem ogromnej dumy i satysfakcji, co podnosi pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Budowanie z plastikowych elementów jest także świetnym sposobem na wyciszenie i relaks nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. To wciągające zajęcie pozwala na chwilę zapomnieć o całym świecie i nabrać dystansu do codziennych problemów.

Jeśli szukasz zestawu klocków Lego, dobrze trafiłeś – w naszej ofercie znajdziesz klocki LEGO wszystkich najpopularniejszych wśród użytkowników serii. Zapraszamy!