Barbie (120)

Lalka Barbie

Powszechnie uwielbiana, choć czasem krytykowana – nie można zaprzeczyć, że Barbie weszła już dawno do kanonu dziecięcych zabawek i stała się ikoną popkultury. Dziewczynki na całym świecie marzą o smukłej, długowłosej lalce, a ona stara się nadążyć za współczesnym światem i jego zmieniającymi się wymaganiami, prezentując się w coraz to nowych odsłonach.

Kiedy i jak powstała pierwsza Barbie?

Historia najsłynniejszej lalki świata zaczęła się w latach 50. XX wieku. Na pomysł stworzenia zabawki o kobiecej sylwetce wpadła Amerykanka Ruth Handler (żona współwłaściciela firmy Mattel), obserwując zabawy swojej córki Barbary, której Barbie zawdzięcza swoje imię. Za datę urodzin lalki, której pełne imię i nazwisko brzmi Barbara Millicent Roberts, przyjmuje się 9 marca 1959 – dzień, w którym zadebiutowała na targach zabawek w Nowym Jorku.

Pierwsza Barbie miała strój kąpielowy w paski i kucyka z długich włosów, a jej ubrania były szyte ręcznie w Japonii. Idealnie trafiła w gust dziewczynek, szybko stając się flagowym produktem Mattela (obok niemal równie słynnych samochodzików Hot Wheels) i bijąc rekordy popularności. Z czasem powstały gry, filmy i książki o Barbie, jej chłopaku Kenie i licznych przyjaciółkach.

Jakie zalety ma zabawa lalkami Barbie?

Zabawa lalkami i odgrywanie scenek z życia oraz wcielanie się w różne role pozytywnie wpływa na rozwój empatii i umiejętności społecznych, takich jak współpraca, negocjowanie czy konkurowanie. Te obserwacje wielu rodziców potwierdzają badania neurobiologów z Uniwersytetu Cardiff, którzy monitorowali dzieci bawiące się Barbie. Ponadto zajmowanie się lalką-przyjaciółką rozwija zdolności manualne i wyobraźnię oraz inspiruje do marzeń o własnej przyszłości, dotyczących chociażby kariery czy podróży. W końcu Barbie może być, kim chce – olimpijką, globtroterką, księżniczką czy naukowcem.

Jaką lalkę wybrać? Popularne kolekcje

Barbie od momentu powstania przeszła niejedną metamorfozę – dzisiaj można wybierać wśród lalek o różnych typach sylwetki i kolorze skóry. Wśród godnych uwagi kolekcji trzeba wymienić:

  • Barbie I can be – lalki prezentujące różne zawody;
  • Barbie Made to Move – wysportowane lalki o bardzo szerokim zakresie ruchu, które zginają się i ustawiają w realistycznych pozach;
  • Barbie Extra – kolorowe lalki o różnych figurach oraz bardzo efektownych ubraniach i oryginalnych fryzurach;
  • Barbie Loves the Ocean – ukłon w stronę ekologii, czyli lalki wykonane z recyklingowanego plastiku;
  • Barbie Dreamhouse Adventures – inspirowane animowanym serialem o Barbie;
  • Barbie Color Reveal – pełne niespodzianek zestawy akcesoriów, zwierzątek i figurek, które odsłaniają swój wygląd dopiero po zanurzeniu w wodzie.

W Krainie Zabawy znajdziesz wiele lalek, a także zachwycające domki, garderoby, samochody dla Barbie i wiele innych akcesoriów, które sprawią, że zabawa kultowymi lalkami będzie jeszcze bardziej wciągająca.